Aranżacja małej łazienki

co do centymetra - aranżacja małej łazienkiŚwiat Łazienek i Kuchni nr 1/2012

„Co do centymetra”

 

Co do centymetra

Aranżacja małej łazienki jest nie lada wyzwaniem. Tutaj – w przeciwieństwie do przestronnego salonu kąpielowego – liczy się wykorzystanie każdego centymetra. Dobry pomysł, odpowiednio przemyślane, zaplanowane i dobrane wyposażenie będzie kluczem do sukcesu w małej łazience. Warto wykorzystać również zastane w małej łazience wnęki i uskoki ścian, które często dają możliwość wstawienia tam wanny lub prysznica.

WANNA CZY KABINA?

To odwieczny dylemat osób, które posiadają łazienkę o niewielkich rozmiarach.Mała łazienka wymaga nie tylko funkcjonalnej aranżacji, ale też eleganckich i komfortowych rozwiązań. Producenci sprzętów sanitarnych wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując mniejsze gabarytowo sprzęty, dzięki czemu nawet w niewielkiej łazience zmieści się i wanna i kabina. Bogata oferta gotowych kabin oraz drzwi prysznicowych pozwala dobrać zarówno wielkość, jak i kształt natrysku. Rozwiązaniem, które zaoszczędzi powierzchnię, jak również doda walorów estetycznych, będzie rezygnacja z tradycyjnego brodzika na rzecz kratki odpływowej zamontowanej w podłodze. Jednolita płaszczyzna posadzki powiększy optycznie wnętrze. Owalne i przezroczyste kabiny bez aluminiowych ramek nadadzą pomieszczeniu płynności oraz lekkości, tym samym powiększając je wizualnie. Decydując się na wannę niekoniecznie musimy wybierać standardowy, prostokątny model. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem do aranżacji niewielkiej łazienki jest wanna o asymetrycznym kształcie. Łatwiej ją zintegrować z pozostałymi sprzętami, a dodatkowo zajmuje ona mniej miejsca.

mała łazienka w bieli i fiolecie

Jak optycznie ‚poprawić’ łazienkę?

Nawet przy najbardziej funkcjonalnej aranżacji łazienki może się zdarzyć, że łazienka będzie wydawała się ciasna i nieprzytulna. Gra świateł oraz kolorów, w połączeniu z odbiciami na gładkich płaszczyznach, to sposób na optyczne powiększenie niewielkiej łazienki. Oderwana od podłogi i podświetlona wanna sprawi zaś wrażenie lżejszej. Powielenie przestrzeni, dzięki wielokrotnym odbiciom w lustrach, również wizualnie powiększy łazienkę o niewielkich rozmiarach. Wystarczy umieścić dwa zwierciadła naprzeciwko albo prostopadle do siebie. Poza tym warto zaplanować dodatkowe źródła światła (np. energooszczędne węże ledowe) ukryte w niszach podwieszanego sufitu czy ścian. W małej łazience doskonale sprawdza się przezroczyste szkło wypełnień kabin prysznicowych. Dzięki niemu, nawet znacznych wymiarów natrysku, można… nie zauważyć.

elegancka aranżacja małej łazienki

ERGONOMIA W MAŁEJ ŁAZIENCE

Planując usytuowanie sprzętów w małej łazience należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy nimi, aby zapewnić sobie i pozostałym domownikom wygodne z nich korzystanie. Najważniejsze wymiary to odległości poszczególnych sprzętów od ścian i innych urządzeń czy mebli. Przed wanną potrzebujemy minimum 70×100 cm powierzchni. Taki obszar pozwala na wygodne ubieranie i rozbieranie się oraz osuszenie po kąpieli. Przy kabinie prysznicowej przyda się przestrzeń 70×90 cm. Przed umywalką powinniśmy zapewnić powierzchnię ok. 100×70 cm, natomiast przed WC wygodnie jest zachować ok. 70×90 cm. Zwykle chcielibyśmy mieć wszystko w zasięgu ręki i każdy przedmiot oraz sprzęt wydaje się niezwykle ważny. Należy jednak pamiętać, że przy aranżacji małej łazienki dobrze jest kierować się zasadą, że mniej znaczy więcej.

Jak zaprojektować małą łazienkę

Połyskujące powierzchnie ścian wykończonych płytkami odbijają światło, dzięki czemu ma się wrażenie, że łazienka jest większa.

 Więcej aranżacji małych łazienek.

 

Masz problem z aranżacją małej łazienki?

ARCH. MAŁGORZATA BREWCZYŃSKA z pasją znajdzie najbardziej funkcjonalne i ponadczasowe rozwiązania dla Twojego wnętrza.

Aranżacja małych łazienek - projekt małej łazienki
Aranżacja małej łazienki i jej zaprojektowanie jest dużym wyzwaniem, liczy się wykorzystanie każdego cm. Projekty małych łazienek Łódź, Warszawa, online

Napisany przez

Małgorzata Brewczyńska

Absolwentka Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej, a ponadto: Redakcyjna architekt Świata Łazienek i Kuchni Redakcyjna projektantka portalu DobrzeMiekszaj.pl Autorka książki „Zrób to sam, czyli projekt mieszkania krok po kroku” (dostępna wkrótce w sprzedaży)„Projektowanie wnętrz, to dla mnie coś więcej niż tylko praca. To pasja, to zaangażowanie, to uśmiech na twarzach zadowolonych klientów. To po prostu spełnienie."

Bądź pierwszy - skomentuj ten wpis!

Wypowiedz się

Twoja Wypowiedź / Komentarz:

*